کدپستی ده رقمی معتبر و دریافت سریع آن

بازگشت به لیست
تعداد مشاهده : تاریخ انتشار : منبع :

کدپستی ده رقمی کاملا مکان جغرافیایی مورد نظر را مشخص می نماید، بدین شکل که پنج رقم اول محدوده جغرافیایی را مشخص می نماید ، رقم ششم ردیف ساختمان را در محدوده جغرافیایی نشان می دهد و چهار رقم آخر شماره شناسایی مکان مورد نظر در ساختمان را مشخص می‎کند.
کدپستی

به هر اداره و ارگانی که مراجعه می‎کنیم کدپستی و تائیدیه آن یکی از مدارک لازم برای پیشبرد کار ما در آنجاست. ایران در زمینه پست همیشه حرفی برای گفتن داشته است. طبق گزارش آماری بین 9 کشور در آسیا ایران تنها کشوری است که از کدپستی 10 رقمی استفاده می‌کند. اتحادیه جهانی پست در سال 2012 به ایران گواهینامه استاندارد آدرس‌نویسی را اعطا کرد. یکی از اصلی‌‌ترین شاخص‌های دریافت این گواهینامه، داشتن جزئیات نشانی است.

از جمله شاخص‌های دیگری که به دریافت این گواهینامه منجر شد، داشتن جزئیات نشانی در بخش‌های نشانی شهری، روستایی، صندوق شخصی و پست رستانت (پستی که فرد بدون آدرس گیرنده آن را ارسال می‌کند) است. پست ایران همه این ملاک‌ها را دارد.

کدپستی 10 رقمی در ایران:

همان‎طور که می‌دانید، کد پستی 5رقمی که در گذشته برای آدرس نویسی مرسولات پستی به کار می‌رفت، نیاز به نوشتن نشانی را به طور کامل برطرف نمی‌ساخت. از سوی دیگر، هر یک از سازمان‌ها و شرکت‌ها نیز برای خود پلاک‌های خاصی داشتند که سبب ساز تداخل و سردرگمی در شناسایی پلاک‌ها می‌شد. طرح استفاده از کد پستی ده رقمی، پس از جمع‌آوری اطلاعات یک دوره 5ساله در سال 1376، مورد تصویب دولت و مجلس قرار گرفت. بدین گونه که با افزودن 5 رقم دیگر به کد پستی قبلی، برای هر مکان اعم از مسکونی، تجاری یا اداری، یک کد منحصر به فرد و مخصوص همان مکان در نظر گرفته شد.

ساختار کد پستی ده رقمی چگونه است؟

کدپستی ده رقمی کاملا مکان جغرافیایی مورد نظر را مشخص می نماید، بدین شکل که پنج رقم اول محدوده جغرافیایی را مشخص می نماید، رقم ششم ردیف ساختمان را در محدوده جغرافیایی نشان می دهد و چهار رقم آخر شماره شناسایی مکان مورد نظر در ساختمان را مشخص می‎کند.

کدپستی

دریافت کد پستی از طریق پیامک و اینترنت:

طی قراردادی که شرکت پست جمهوری اسلامی ایران با یک شرکت خصوصی امضاء کرده است، مشترکان می‌توانند از طریق شماره 7087 و ارسال پیامک کد پستی خود را با هزینه 200 تومان دریافت کنند که به دلیل آزمایشی بودن این طرح گاهی پاسخ داده نمی‎شود.

افراد می‌توانند با ورود به سایت https://epostcode.post.ir و انتخاب گزینه‌ی دریافت کد پستی مشترکین وارد صفحه‌ اداره کل جغرافیایی و کد گذاری پستی کشور شوند که در آن ” فرم استعلام کدپستی 10 رقمی” با انتخاب دو گزینه‌ی “اماکن مسکونی” و “اماکن تجاری” اطلاعاتی از متقاضیان خواسته می‌شود که متقاضیان پس از تکمیل آن می‌توانند در مدت کوتاهی، کد پستی خود را دریافت کنند.

افرادی که پیش‌تر ثبت‌نام کرده‌اند می توانند از طریق کد رهگیری 10 رقمی شان کدپستی خود را دریافت کنند. در فرم درخواست کد پستی 10 رقمی اماکن مسکونی و تجاری آمده است: “در صورت اظهار و تکمیل ناقص اطلاعات درخواستی امکان دسترسی به کدپستی ده رقمی میسر نمی‌باشد”.

در این سیستم مشخصات متقاضی شامل نام، نام خانوادگی، شماره ملی، کد شهرستان،‌ شماره ثابت، شماره تلفن همراه، کدپستی قدیمی و ای‌میل خواسته می‌شود. در ادامه مشخصات مکانی که درخواست دریافت کدپستی آن را دارید از متقاضیان خواسته می‌شود که شامل استان، شهرستان، دهستان، بخش، خیابان و آدرس کامل است. همچنین در صورت تایید اطلاعات فوق برای ورود اطلاعات خانوار می‌توان کلید تایید را برای ادامه انتخاب کرد تا با دریافت کد رهگیری کد پستی آن‌ها ارسال شود.